Żółw żółtolicy – ciekawostki, występowanie, informacje

Żółw ten jest podgatunkiem żółwi ozdobnych. Przeznaczonych do hodowli w domu. Pochodzi on z rodziny żółwi błotnych. Jego nazwa w języku łacińskim brzmi Trachemys scripta troostii. Ważne jest, by wiedzieć, że gatunku tego nie można wypuszczać ich do środowiska naturalnego, choć mogą być hodowane w akwarium domowym.

Opis wyglądu żółwia złotolicego

Jest to bardzo ładny i kolorowy żółw. Ma on skorupę o kształcie owalnym. Jest ona dość płaska. Na ciemnym pancerzu widnieją małe szlaczki barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych żółwi. Kolor pancerza zmienia się wraz z wiekiem. U młodych osobników można zauważyć jasny pigment od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Kiedy żółw się starzeje jego skorupa nabiera coraz to ciemniejszego koloru. Na głowie i kończynach znajdy ja się żółte paski. Temu właśnie zawdzięcza on swoja nazwę ( złote pasy zdobią jego lico). Samce są zazwyczaj mniejsze od samic. Mają również  dłuższe i grubsze ogony oraz  dłuższe pazury. Na kończynach znajduje się błona, dzięki której dobrze i sprawnie pływają. Ich skorupa może osiągnąć długość około 30 cm.

Idealne środowisko dla żółwia złotolicego

Żółw ten dobrze czuje się w dużych zbiornikach o wodzie stałej. Najlepsze dla niego będą duże jeziora i stawy. Duża ilość gałęzi i roślin wodnych idealnie spełnią rolę kryjówki przed dużym słońcem i drapieżnikami.

Miejsca występowania

Istnieje wiele miejsc, gdzie można zobaczyć żółwia złotolicego. Jest on często spotykany w krajach o wysokiej temperaturze, ponieważ są tam idealne warunki dla ich rozwoju.  Widziany, zatem  jest w USA, Meksyku, Gwatemali, Panamie, Belize, Hondurasie, Kostaryce, Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Indochinach i Japonii.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Charakterystyczne zachowanie

Ze względu na jego pochodzenie z rodziny żółwi błotnistych bardzo lubi on wodę. Zimą zapada w sen, by obudzić się na wiosnę. Kiedy temperatura spada chowają się na dnie wody i zagrzebują się w wodzie.  Interesujące jest fakt, iż kiedy się wygrzewa na słońcu rozkłada kończyny (szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi  stopami do góry), by się odpowiednio ociepliły.

Jak wygląda rozmnażanie i zaloty tych żółwi?

Po śnie zimowym u żółwi następuje pora godów. Przypada to na czas wiosny. Samica w lipcu wychodzi na brzeg, aby znieść jajka i zakopać je w wykopanym wcześniej dołku. Zwilża go, przed wsadzeniem jaj, swoim moczem. Samica potrafi złożyć około 4 – 23 jaj. Dzieje się to od dwóch do trzech razy w roku. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem. Są bardzo drobne. Mierzą około 2,5 cm. Gdy małe żółwiki wylęgły się późną jesienią, będą mogą przezimować w gnieździe i wyjść z niego dopiero na wiosnę, kiedy pozwoli im na to dość już wysoka temperatura. W tym okresie będą już mogły znaleźć pożywienie, czego  nie mogłyby zrobić zimą. Kiedy ziemie pokrywa śnieżny puch.

Czym żywią się żółwie złotolice?

Dieta tych żółwi jest bardzo zróżnicowana. Są one mięsożercami. Ich pożywieniem są małe ryby, jak gupiki i mieczyki. Często jedzą ślimaki, jednak tylko te w skorupach, dżdżownice, larwy ochotek i rozwielitki. Jedzą również krewetki, małże, ryby morskie i słodkowodne. Jeśli hodujemy takie zwierzątko nie powinniśmy podawać mu podrobów, serc i wołowiny, ponieważ nie jest on dostosowany to trawienia takich składników. Można w ten sposób uszkodzić jego organizm. Takie żywienie mogłoby doprowadzić zwierze do krzywicy oraz do poważnych chorób nerek i wątroby oraz zatłuszczenia.  Ciekawe jest to, że pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie mają jak go przesuwać.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Jak  przygotować się na hodowle takiego gada złotolicego?

Przed zakupem powinniśmy się zastanowić czy mamy odpowiednia ilość miejsca, gdzie będziemy go trzymać. Taki żółw potrzebuje terrarium naprawdę dużych rozmiarów. Najmniej powinno wymierzyć 1metr długości, 0,5 metra szerokości i 0,5 metra wysokości. Należy stworzyć mu odpowiednią atmosferę. Trzeba stworzyć miejsce gdzie mógłby się wygrzewać i odpoczywać. Należy za tym stworzyć mu piaskową wysepkę. Położyć mu w wodzie jakąś gałązkę lub inny kawałek drewna. Potrzebna jest również lampka, która naśladowałaby promienie słoneczne. Ważne, by zaopatrzeń się w grzałkę akwarystyczną i filtr do wody. Dno akwarium można wysypać piaskiem lub małym żwirkiem. Powyżej opisana lampkę należy wyłączać w nocy, ponieważ jest to zwierzę typowo dzienne.

Jego aktywność przypada na godziny poranne. Ważna jest temperatura w jakiej jest trzymany żółw.  Nie można wyziębiać ani przegrzewać zwierzęcia. Optymalna temperatura dla niego to około 26 stopni. Nie wolno stosować żadnych ulepszaczy do wody ( jak do akwarium z rybkami ), gdyż mogą otruć żółwia. Najlepsza dla nic będzie odstana woda, a nie prosto z kranu.  Ilość wody powinna być dostosowana do niego. Jeśli będzie jej za mało może on się odwrócić i utopić. Wodę trzeba często wymieniać, by była idealnie czysta ( pomocny będzie dobry filtr). Należy pamiętać, by zawsze wlewać dużą ilość wody, ponieważ nie można zapominać, że jest to żółw wodno – lądowy. Większość życia spędza w wodzie.