Rozella królewska – jeden z najpiękniejszych ptaków

Jednym z piękniejszych ptaków świata jest bez wątpienia rozella królewska. Ptak ten należy do rodziny papugowatych i określany jest jako tak zwany ptak średni. W naturalnych warunkach rozellę królewską możemy spotkać na wschodnich oraz południowych terenach Australii. Występuje także w Tasmanii. W sposób sztuczny znalazła się na Nowej Zelandii oraz wyspie Norfolk. W miejsca te ptak ten został introdukowany, czyli wprowadzony sztucznie.

Wygląd zewnętrzny

            Rozella królewska należy do jednych z piękniejszych, a zarazem bardziej wdzięcznych ptaków. Uwagę zwraca jej przepiękne ubarwienie. Ptak ten charakteryzuje się bowiem pięknymi piórami w kolorze czerwono – niebieskim. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno samiec jak i samica wyglądają niemal identycznie. Płeć ptaków jest więc niezwykle trudno odróżnić. Jedynie głowa oraz nasada dzioba jest w przypadku samic nieco mniejsza. Młode ptaki zwracają uwagę przede wszystkim zielonym upierzeniem, które zamienia się w dorosłe około piętnastego miesiąca życia. Ptak ten osiąga wielkość ciała dochodzącą do trzydziestu siedmiu centymetrów. Masa ciała wynosi natomiast przeciętnie sześćdziesiąt gram. w swoim naturalnym środowisku ptaki te dożywają nawet trzydziestu pięciu lat.

rozella
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego gatunku.

Podgatunki

            Obecnie mówi się o istnieniu trzech podgatunków rozelli królewskiej:

 • Platycercus elegans nigrescens – spotkać ją można na terenach północno – wschodniego wybrzeża Australii,
 • Platycercus e. Melanoptera – występuje na Wyspie Kangura, która znajduje się w pobliżu południowego wybrzeża Australii,
 • Platycercus e. Elegans – występuje na południowo – wschodnich terenach Australii.

W niektórych źródłach można znaleźć wzmianki o jeszcze dwóch podgatunkach rozelli królewskiej:

 • Platycercus elegans subadelaidae,
 • Platycercus elegans fleurieuensis,
 • Platycercus elegans flaveolus.

Wymienione podgatunki rozelli królewskiej różnią się między sobą wielkością. Różna jest także ilość czerwonej barwy u młodych ptaków, która występuje w upierzeniu.

Pożywienie

            W środowisku naturalnym rozella królewska żywi się przede wszystkim nasionami:

 • zbóż,
 • traw,
 • krzewów.

Jej dieta zmienia się nieco w okresie lęgowym kiedy to zaczyna sięgać po owady oraz ich larwy. W tym czasie chętnie zjada także młode pędy krzewów. Bardzo chętnie sięga także po owoce rosnące w sadach, które znajdują się w pobliżu jej siedlisk. Z tego też powodu jest ptakiem, który raczej nie cieszy się popularnością wśród rolników. W sadach wyrządza bowiem ogromne szkody. Jeśli decydujemy się na hodowlę rozelli podajemy jej następujące produkty:

 • ziarna słonecznika,
 • konopie,
 • owies,
 • proso,
 • pszenica,
 • nasiona dyni.

Aby jednak dieta rozelli nie była zbyt uboga uzupełniamy ją podając świeże owoce oraz warzywa. W okresie jesiennym z powodzeniem możemy sięgnąć po jarzębinę (musi być przemrożona) oraz owoce głogu.

Zachowanie

            Rozella należy do ptaków, które żyją w parach. Czasami można spotkać ją w niewielkich grupach, które składają się z kilku ptaków. Na uwagę zasługuje fakt, że rozella przez cały rok nie zmienia terenu swojego bytowania. Młode ptaki można najczęściej spotkać w grupach, które liczą nawet trzydzieści ptaków. Rozella królewska jest więc z pewnością ptakiem niezwykle towarzyskim. Okres lęgowy sprawia, że samce rozelli królewskiej stają się niezwykle agresywne. Są także bardzo skłonne do zaczepek. Jeśli inny ptak wkroczy na ich teren lęgowy może zostać bardzo boleśnie poturbowany. Nierzadko czeka go także śmierć wskutek odniesionych ran.

rozella
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego gatunku.

Hodowla

            Rozelle należą do ptaków, które z powodzeniem możemy hodować w warunkach domowych. Rozelle należą do ptaków raczej odpornych. W związku z tym niemalże przez cały rok możemy je trzymać w wolierze ogrodowej. Należy jedynie pamiętać, że nie należy ptaków tych umieszczać w miejscach wilgotnych oraz narażonych na przeciągi. Takie miejsca mogą być dla tych ptaków bardzo niebezpieczne – mogą bowiem prowadzić do wielu chorób. Kupując klatkę dla rozelli trzeba pamiętać o tym aby była ona wystarczająco duża. Najbardziej odpowiednie wymiary to 1.5×0.8×1.2m.