Rehabilitacja metodą Vojty – na czym polega?

Sprawność fizyczna to coś, o co należy dbać, nie tylko troszcząc się o swoją kondycję, ale również o prawidłową postawę czy wzorce ruchowe. Jeśli na tym polu napotkamy jakieś komplikacje, komfort naszego życia może drastycznie spaść. Wówczas być może będziemy potrzebować wsparcia fizjoterapeuty. Jednym ze sposobów, na które może nam on pomóc jest rehabilitacja metodą Vojty, przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wskazaniem do jej zastosowania może być na przykład skolioza, choroby mięśni lub stwardnienie rozsiane. W jaki sposób wykonuje się ćwiczenia i czy jest to bolesne? Poniżej najważniejsze informacje.

Rehabilitacja metodą Vojty – jak to działa?

Dobrą wiadomością dla sceptyków będzie fakt, że rehabilitacja metodą Vojty jest bezbolesna, chociaż trzeba liczyć się z tym, że odczujemy stanowczy nacisk na poszczególne partie ciała. Dla niemowląt czy dzieci w wieku przedszkolnym może to stanowić pewien dyskomfort, zatem można spodziewać się nawet niezadowolenia wyrażonego płaczem. Jednak należy być spokojnym, gdyż dziecko nie cierpi, a co najwyżej odczuwa drobne niedogodności. W jaki sposób odbywa się taka sesja z fizjoterapeutą? Cały proces polega na tym, aby stymulować ręcznie wybrane punkty uciskowe, dzięki czemu pobudza się mięśnie do pracy. Jedna sesja terapeutyczna trwa od 5 do 15 minut, jednak uzyskamy najlepsze efekty osiągniemy powtarzając ćwiczenia kilka razy dziennie. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-metoda-vojty/. Warto sprawdzić najważniejsze informacje, zanim zgłosimy się do fizjoterapeuty.

Rehabilitacja metodą Vojty – czy można uzyskać pomoc za darmo?

Nawet jeśli chcemy wykonywać ćwiczenia w domu z naszym dzieckiem lub bliskim, musimy zdawać sobie sprawę, że ingerencja fizjoterapeuty i tak będzie niezbędna. Pokaże on nam, jakie punkty uciskać, a my powinniśmy stosować się do jego zaleceń dotyczących metodą Vojty. Nie każdego jednak stać, aby opłacić specjalistę, dlatego warto zgłosić się do fundacji. Otrzymamy wówczas pomoc przy organizacji zbiórki lub dostęp do darmowych godzin z fizjoterapeutą.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *