Z całą pewnością słyszałeś już nie raz o rozwiązaniu jakim jest przekładnia planetarna. Jest to element bardzo popularny, szeroko wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu więc na pewno nie jest ci obcy. Jednak jeśli nie znasz jeszcze jego zalet lub wahasz się, czy sprawdzi się on w twojej aplikacji to zapraszamy do artykułu.
Przekładnia planetarna – poznaj jej charakterystyczną budowę
By przejść do zasady działania lub wspomnianych zalet przekładni planetarnej należy najpierw choćby w skrócie przytoczyć opis jej budowy. Otóż w tym przypadku mamy do czynienia z układem ściśle nawiązującym do dobrze nam znanego słonecznego. Mamy więc dwa współśrodkowe koła zębate z których jedno posiada uzębienie zewnętrzne, a drugie wewnętrzne. Z kolei dookoła nich rozmieszczone są mniejsze koła zębate, które nazywa się satelitami. Te obracają się wokół własnej osi, a następnie wszystkie razem okrążają cały mechanizm.
Przekładnia planetarna – wymieniamy zalety
Stosunkowo niewielki rozmiar przekładni planetarnej sprawia, że może ona budzić wątpliwości. Nie są one jednak uzasadnione, ponieważ ta przekładnia jest bardzo wydajna. Poradzi sobie nawet tam gdzie potrzebne są duże momenty obrotowe i jednocześnie niewielkie gabaryty. W układzie tej przekładni napęd jest przenoszony wielopunktowo. Co to daje? Otóż mamy tu możliwość mniejszego obciążenia poszczególnych zębów i tym samym mogą one posiadać mniejsze wymiary. Symetryczny rozkład sił wewnątrz przekładni również jest bardzo korzystny. Modułowa budowa przekładni pozwala na stworzenie modelu o ogromnym przełożeniu i bardzo dużym momencie obrotowym na wyjściu. Złożyć zamówienie na taką przekładnię dopasowaną do potrzeb można między innymi w sklepie https://motovario.com.pl/przekladnie-planetarne-seria-pg. Cicha praca, bezawaryjność, a do tego małe gabaryty i świadomość, że uzyskuje się gotowy do zamontowania element jest prawdopodobnie istotą popularności przekładni planetarnej. Trzeba jednak pamiętać, by ja skrupulatnie zaprojektować.