Pies i jego dziwne zachowanie czyli czemu je trawę?

Jak się okazuje bardzo wiele psów je trawę. W zasadzie rzadko znajduje się właściciel, który może powiedzieć, iż nie zauważył tego zjawiska u swojego czworonoga. Wielu właścicieli zaczyna się wtedy naprawdę martwić o swojego pupila. Często zaczynamy żartować z tego, że nasz pies zamienia się po prostu w krowę, jednak nic bardziej mylnego. Jedzenie trawy przez psy to zupełnie normalne zjawisko. Nie musimy się o nic martwić.

Pies potrzebuje zróżnicowanej diety

Kiedy posiadamy kota, nie musimy martwić się o jego dietę. Jest on w zupełności mięsożerny. Natomiast jeśli chodzi pieski, jest jednak nieco inaczej. Nasz pupil potrzebuje nie tylko mięsa, ale także pokarmu roślinnego. Utarło się jednak, że psy są raczej mięsożerne, dlatego kupując dla naszego psa karmę, możemy sprawić, że będzie on posiadał niedobór pewnych składników odżywczych. Pamiętajmy więc, że karma jednak nie jest posiłkiem, który jest w stanie zaspokoić wszelkie potrzeby naszego czworonoga. Jak się okazuje pieski jedzą trawę po to, aby uzupełnić niektóre składniki odżywcze, których po prostu im brakuje, jest to zupełnie oczywiste oraz instynktowne zjawisko. To oczywiście nie znaczy, że musimy rezygnować z kupowania psiej karmy. Na pewno jest to dla nas wielkie ułatwienie, zwłaszcza kiedy posiadamy duże psy. Jednak warto pamiętać o tym, że pies potrzebuje jakichś dodatków w diecie.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Pomoc w trawieniu

Nasze psy nie są tylko mięsożerne, jednak bardzo często karmimy je tylko i wyłącznie produktami odzwierzęcymi. W dodatku kupując psią karmę sądzimy, że to w zupełności wystarczy ona, aby nasz pies posiadł wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Rzecz jednak w tym, że jako iż spożywa tylko i wyłącznie tłuszcz oraz białko, w związku z tym ma problemy z trawieniem. Może odczuwać lekkie bóle albo wzdęcia. W związku z tym kiedy spożywa trawę, ta nieco reguluje pracę jego układu pokarmowego, a co za tym idzie, przynosi mu ulgę. Cieszmy się zatem, że skoro piesek nie jest w stanie powiedzieć nam o swoich dolegliwościach, a nie są one jednak aż tak mocne, to potrafi w jakiś sposób sobie z nimi poradzić. Jedzenie trawy jak najbardziej nie powinno nas martwić. Dzięki temu nasz pupil nie tylko pomaga sobie w uporaniu się z dolegliwościami trawiennymi, ale dodatkowo uzupełnia braki w składnikach odżywczych. Nie musimy robić nic, co ma odwieść naszego pupila od jedzenia trawy.

Zupełnie oczywiste zjawisko

Jak zatem widać nie jest to nic niepokojącego. Możemy nawet cieszyć się, że pies ma na tyle wypracowany instynkt, aby mógł sam zadbać o swoje zdrowie. Przede wszystkim jedzenie trawy w ogóle nie powinno być przez nas kontrolowane. Nie ma również specjalnych diet, które mają temu zapobiegać. Trawa w zupełności psom wystarcza. Ma bardzo pozytywne działanie, ponieważ podsumowując:

– poprawia trawienie

– uzupełnia dietę

– mamy świadomość, iż pies potrafi o siebie zadbać

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Najważniejsze to nie panikować. Prawie każdy kto ma psa, na pewno zaobserwował to zjawisko. Nie musimy się zatem martwić, że nasz pies jest niedożywiony albo zaniedbujemy go w inny sposób. Okazałoby się wtedy, że prawie każdy właściciel nie nadaje się na opiekuna dla swojego pupila. Jak zatem widać nie ma żadnych powodów do obaw. Jeśli nasz pies jednak nadmiernie zjada trawę i boimy się o jego zdrowie, możemy udać się po radę do weterynarza. Może poleci nam jakieś środki z witaminami. Jednak jak najbardziej warto to zrobić tylko z ciekawości i w ostateczności. Pies, który zjada trawę działa instynktownie, zatem na pewno sobie nie zaszkodzi. Lepiej również nie faszerować pieska chemią tylko dlatego, że zjada trawę. Leki zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi posiadają skutki uboczne. W związku z tym zdecydowanie lepiej byłoby, gdybyśmy unikali ich, jeśli oczywiście nie ma takiej potrzeby.

Brak powodu do obaw

Jedzenie trawy przez psa zatem nie jest żadnym niepożądanym znakiem. Prawie każdy pies to robi i nie ma w tym nic dziwnego. Po prostu zakładamy z góry, że jest to zwierzę mięsożerne, kiedy zaś potrzebuje ono w swojej diecie również składników pochodzenia roślinnego.