Mój pies śmierdzi – jak sobie z tym problemem poradzić?

Psy są zwierzętami, które nie korzystają z masy kosmetyków tak jak my. W związku z tym jak najbardziej mają prawo cuchnąć. Mogą one cuchnąć z różnych powodów. Są to nieraz naturalne powody, innym razem może okazać się to zmianą chorobową. Dlatego jeśli uważamy, że z naszym psem coś jest nie tak, najlepiej udać się z nim do weterynarza. Jednak często jest to po prostu urok psa.

Powody dla których pies może nieładnie pachnieć

Jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu może być skóra. Jednak ta nie powinna pachnieć brzydko, ponieważ najzwyczajniej w świecie pies się nie poci. Może to być zapach spowodowany chorobą lub jakimś zakażeniem rany. Dokładnie oglądajmy skórę naszego pupila, aby nie dochodziło do takich incydentów. Jeśli coś jest nie tak, od razu korzystajmy z porady weterynarza. Jeśli chodzi dodatkowo o skórę to przykry może być zapachem futerka, tzw. „zapach wiatru”. Jeśli nasz pies często bywa na zewnątrz, bo potrzebuje dużej ilości ruchu może to być powodem. Często mówi się, że pieski, które więcej czasu spędzają na zewnątrz nie powinny być kąpane. Mówi się po prostu, że wtedy pies częściej domaga się kąpieli i dlatego zaczyna cuchnąć, a w efekcie coraz częściej należy go kąpać.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jednak nie można nie kąpać psa, który cały czas przebywa w domu. Po prostu tak się nie da. Powinniśmy zatem zainwestować w dobry szampon. Dobrze jest kupować go po prostu u weterynarza. Odpuśćmy sobie zakupy internetowe bądź co gorsza zakupy w supermarketach. Towar bywa wybrakowany. Lepiej, aby weterynarz poradził nam w jaki sposób działać. Pies może cuchnąć również z powodu gruczołów okołoodbytniczych.  Jest to naturalne zjawisko choć może niektórzy spotkają się po raz pierwszy z taką przyczyną. Otóż gruczoły te niegdyś były potrzebne psom do oznaczania swojego terytorium. Dziś jako że psy zostały udomowione nie jest to im potrzebne, ale jednak cecha ta wciąż występuje o tych zwierząt. Bywa również tak, że gruczoły te zostają zaczopowane i wtedy zapach jest jeszcze bardziej intensywny. Aby je oczyścić należy udać się do lekarza weterynarii. Innym powodem nieprzyjemnego zapachu może być cieczka. Suczki wydzielają wtedy zapach nazywany feromonami. Może być on nieprzyjemny i utrzymywać się około dwadzieścia dni. Zdarza się nawet dwa razy w roku.

Jeśli jest wyjątkowo nieprzyjemny i nie chcemy, aby suczka się rozmnażała, możemy poddać ją sterylizacji. Pamiętajmy jednak, że zdrowy rozsądek każe pozwolić się oszczenić suczce chociaż jeden raz. Sterylizacja jest zabiegiem nieodwracalnym i należy potem poddawać psa odpowiednim dietom. Kolejną przyczyną może być po prostu zmiana pogody. Niektóre rasy psów np. bernardyn zaczynają nieładnie pachnieć gdy zbliża się deszcz. Możemy kupować specjalne preparaty do kąpieli, ale nie dadzą one dużego efektu. Następną odmianą nieprzyjemnego zapachu jest odór z pyska. Niewiele osób myje zęby psom, ponieważ te nie potrafią się zbyt łatwo do tego przyzwyczaić. Są jednak specjalne pasty do zębów. Poza tym są nawet produkowane odpowiednie przekąski, które mają poprawiać stan uzębienia. Powodem przykrego zapachu z pyska może być kamień nazębny lub choroby dziąseł. Warto udać się wtedy po pomoc do lekarza weterynarii. Poza tym nieprzyjemny zapach z pyska może być powodowany tym, że nasz pies posiada niezbyt dobrze zbilansowaną dietę. Być może spożywa zbyt wiele węglowodanów.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kontrolujmy zdrowie naszego psa

Pamiętajmy, że kiedy pojawia się jakaś przykra nowość, warto skonsultować ją z lekarzem. Pamiętajmy, że o ile na samym początku możemy uważać, że to etap przejściowy, potem może okazać się, że gdyby okazało się to zmiana chorobową, będzie coraz trudniej to wyleczyć. Weterynarz zresztą doradzi nam jak postępować, abyśmy znów chcieli przytulać się do naszego pieska. Mimo to pamiętajmy, że pies nigdy nie będzie pachniał tak idealnie jak człowiek, który stosuje codziennie multum kosmetyków. Jeśli chcielibyśmy stosować tyle chemii na psie, najprawdopodobniej zaszkodziłoby mu to. Wszystkie zmiany od razu konsultujmy z lekarzem, a on doradzi nam jak im przeciwdziałać i jak je zwalczać.