Jaki kaganie wybrać dla psa – na co zwrócić uwagę?

Każdy właściciel psa powinien posiadać kaganiec dla swojego pupila. Zdarzało się już nie raz, że pies, który potencjalnie nie był groźny, zrobił komuś krzywdę. Bez względu na to jak bardzo kochamy naszego pupila i jak bardzo mu ufamy, pamiętajmy, że jest to zwierzę i nie możemy ręczyć za jego zachowanie i instynkt. O ile nas traktuje jako stado, toleruje przywódcę, innych jego członków, to jednak nie możemy ręczyć za to, jak zachowa się w tłumie. Dla jednych jest to niedorzeczne, ale zaśmiejmy się zatem w twarz ludziom, których podobno bezpieczne i nieagresywne psy pogryzły bez najmniejszego powodu, żadnego ataku ze strony poszkodowanego ani żadnej prowokacji.

Poza tym są osoby, które psów po prostu się boją i żadne zapewnienia o tym, że pies nigdy nikomu nic nie zrobił nie sprawią, że poczują się lepiej. Mamy tendencję do zabierania psów na plażę i to w miejsca niewyznaczone dla psów. Często pieski harcują wtedy po piasku bez kagańca, kiedy zaś większość plażowiczów jest nie tylko poirytowana obecnością psa, ale również tym, że nie jest na smyczy oraz nie posiada kagańca. Pamiętajmy też, że psy należące do powszechnie uznawanych za najbardziej niebezpieczne muszą posiadać kagańce zawsze. Takimi rasami są np. dobermany, pitbulle, bulterriery, amstaffy, dogi, owczarki. Chodzi głównie o to, że są one po prostu duże i silne. Niektóre są mniej, inne zaś bardziej agresywne, ale jeśli już zaatakują, naprawdę trudno jest z nimi wygrać.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kaganiec jest obowiązkowy

Bez względu na to czy posiadamy buldoga czy sznaucera, kaganiec powinien być założony zawsze gdy wybieramy się na spacer i kiedy dookoła będą znajdować się obcy ludzie. Owszem, serce może nam się krajać kiedy wychodzimy z psem na łąkę, aby ten pobiegał, jednak jeśli pies jest reprezentantem groźnej rasy, kaganiec powinien mieć włożony zawsze.

Jak dobierać kagańce?

Najlepiej jest dobierać kaganiec po prostu do rasy pieska. Przykładowo dla owczarka niemieckiego kaganiec będzie metalowy, dla yorka może być skórzany. Pamiętajmy jednak, że jeśli piesek nie jest zbyt wymiarowy, warto zmierzyć go, aby dopasować odpowiedni model. Poza tym wielu z nas posiada kundelki, a zatem nie można określić jego rasy. Należy wtedy zmierzyć długość od czubka nosa do punktu miedzy oczyma. Obwód zaś należy zmierzyć w najszerszym miejscu pyska, zazwyczaj jest to miejsce oddalone od oczu od pół do półtora centymetra. Do obwodu warto dodać ze dwa centymetry tak, aby pies mógł swobodnie dyszeć, ziewać i otwierać pysk. Pamiętajmy, że po założeniu kagańca ten nie powinien się zsuwać. Pies nie powinien móc go w żaden sposób ściągnąć. Pierwsze założenie kagańca psu jest dla wielu właścicieli traumatycznym przeżyciem.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Rzecz w tym, że pies często próbuje nieusilnie zdjąć kaganiec, widać iż jest mu naprawdę bardzo niewygodnie i że się męczy. Jednak nie ma się czemu dziwić. Jest to pewnie wkroczenie w jego zwierzęcą naturę, która niezwykła nosić na sobie żadnych ograniczających przedmiotów. Nie możemy ręczyć za naszego psa. Nie wolno nam go również wypuszczać samopas, tym bardziej bez kagańca. Nie dziwmy się, że ludzie patrzą na nas z niechęcią kiedy podążamy przez tłum ze sporym psem, który nie posiada na sobie kagańca. Naszym obowiązkiem jest to, aby pies, który znajduje się wśród ludzi posiadał kaganiec oraz był na smyczy. Często uważa się, że pies, który już jest na smyczy, nie potrzebuje kagańca. Zastanówmy się jednak czy aby na pewno jesteśmy w stanie walczyć z ogromnym psem? Nawet mały ratlerek potrafi ugryźć przechodnia, który by się tego nie spodziewał. Zdarza się więc, że i takie psy widujemy na spacerze w kagańcach. Oczywiście kagańce te są specjalnie dopasowane. Jedne są wykonane z tworzywa sztucznego, inne z metalu, kolejne ze skóry. Jeśli uważamy, że nasz pies na pewno nigdy nikogo nie ugryzie, powinniśmy jednak pobudzić naszą wyobraźnię. Zastanówmy się czy chcemy płacić komuś odszkodowanie lub sponsorować operację plastyczną w chwili, gdyby jednak nasz pies nie do końca zgadzał się z naszą opinią o nim. Nie wiemy co tak naprawdę myśli zwierzę, o ile myśli, a nie zachowuje się instynktownie.