Zdrowa dieta wpływa na to, jak się czujemy, a także może odgrywać rolę w naszym ogólnym zdrowiu przez całe życie. Coraz częściej słyszy się, że ludzie w trosce o zdrowie decydują się na eliminację glutenu z diety. Ale czy na pewno to jest dobre dla zdrowia?
Czym jest gluten?
Gluten to białko występujące w pszenicy, życie czy jęczmieniu, ważne dla tekstury pieczywa, makaronów i ciast.
Coraz częściej w sklepach pojawiają się produkty z opakowaniem oznaczonym słowami „bezglutenowy”, przeważnie stoją na półkach obok tak zwanych produktów „ekologicznych” lub „organicznych”. Konsumenci identyfikują więc żywność bez glutenu ze zdrowszą niż inne produkty spożywcze. Słyszymy też o redukcji nadwagi przez eliminację glutenu z diety. Jednak kiedy ludzie sami diagnozują nietolerancję glutenu, zaczynają ćwiczyć, stosują dietę z naturalnie bezglutenowych produktów spożywczych takich jak chude mięso, owoce, orzechy i warzywa. To dzięki temu, że nie jedzą przetworzonej żywności mają więcej energii i tracą na wadze oraz czują się lepiej, a nie dzięki rezygnacji z glutenu.
Osoby, u których zdiagnozowano celiakię, nietolerancję glutenu lub alergię na gluten, nie powinny spożywać glutenu. Jednak tylko bardzo mały procent populacji ma celiakię a wyeliminowanie glutenu z diety bez instrukcji lekarza niekoniecznie przyniesie korzyści zdrowotne.
Czy gluten nam szkodzi?
Gluten nie jest zdrowy, ani niezdrowy (chyba że masz celiakię). Ma niską zawartość tłuszczu i cukrów oraz jest spożywany w tak małych ilościach, że nie ma dużego wpływu odżywczego na dietę. Wiele produktów spożywczych zawierających gluten jest bardzo pożywnych. Ziarna zawierają duże ilości rozpuszczalnego błonnika. Rezygnacja z owsianki lub pełnoziarnistego chleba w celu uniknięcia glutenu może nie być dobrą decyzją.
O ile nie zdiagnozowano u Ciebie celiakii wybór babeczki bezglutenowej nie jest zdrowszym wyborem.