Wszystkie rośliny przyswajają składniki odżywcze w formie chemiczne nie odróżniając czy są ekologiczne czy nie.
Pojęcie nawozu ekologicznego czyli organicznego odnosi się do każdego nawozu pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Musi on zawierać jeden lub więcej składników odżywczych niezbędnych do wzrostu roślin.
Ryzyko stosowania nawozów syntetycznych
Nawozy nieorganiczne (znane również jako syntetyczne) są produkowane chemicznie. Zostały stworzone, aby szybko dostarczyć składniki odżywcze dzięki temu są skuteczne w zapewnianiu szybkich lub długotrwałych okresów karmienia roślin. Mają jednak wysoki wskaźnik soli. Potencjalnym zagrożeniem dla roślin i sieci pokarmowej gleby jest spalenie i odwodnienie wraz z wypłukiwaniem nie wchłoniętych chemikaliów do cieków wodnych.
Z drugiej strony organiczne składniki odżywcze muszą najpierw zostać rozłożone i strawione przez mikroorganizmy glebowe, które następnie uwalniają te składniki odżywcze w postaci dostępnej dla roślin.
Proces ten wytwarza również próchnicę, niezbędny składnik poprawiający strukturę gleby. W ramach tej struktury, składniki odżywcze pochodzenia organicznego są bardzo odporne na wymywanie i zawierają bardzo niski indeks zasolenia.
Długotrwałe benefity stosowania ekologicznych nawozów
Rezultatem zastosowanie nawozów ekologicznych są składniki odżywcze, które pozostają w glebie, dopóki nie zostaną wykorzystane przez rośliny.
Z biegiem czasu nawozy organiczne sprawią, że gleba i rośliny będą zdrowe i mocne.
Wybranie, który rodzaj nawozów jest lepszy dla twoich roślin, zależy w dużej mierze od potrzeb twoich roślin i twoich preferencji w zakresie kosztów i wpływu na środowisko.