Co powinniśmy wiedzieć o hodowli papug – poradnik

Na całym świecie nie brakuje ludzi, którzy kochają zwierzęta. W tej miłości nie zadowalają się hodowlą jedynie jednego zwierzaka. Bardzo często chcą mieć ich więcej. Czasem zdarzają się połączenia nietypowe. Jednym z takich połączeń może być hodowla papugi oraz kota – zwierząt, które na pierwszy rzut oka wydają się trudne do pogodzenia. Czy hodowla kota i papugi w jednym domu jest możliwa? Czy zwierzęta te nie zrobią sobie wzajemnie krzywdy? Czy są w stanie żyć ze sobą w zgodzie? Z pewnością pytań takich można by napisać jeszcze więcej. Dość często można zetknąć się także z zestawieniem pies i papuga. Na pierwszy rzut oka taki wybór wydaje się być dużo bardziej rozsądny.

Papuga i kot

            W niektórych domach spotkamy się z obecnością papugi oraz kota. Wydaje nam się to dość odważne posunięcie ze strony hodowcy. Wszystko bowiem powszechnie wiemy, że koty polują na ptaki. Rodzi się więc pytanie, czy kot nie będzie chciał zjeść papużki. Wśród hodowców głosy są podzielone. Jedni mówią, że zawsze zwycięży instynkt i kot będzie tylko czekał na okazję aby zjeść papugę. Drudzy mówią, że jeśli to papuga pojawi się w domu pierwsza kot w pełni zaakceptuje jej obecność i nic złego nie ma prawa się stać. Kolejni przyznają, że nawet jeśli ich papuga i kot sprawiają wrażenie, że się tolerują nigdy nie zostawiają wypuszczonej klatki z papugi sam na sam z kotem.

papuga
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Pewne jest, że niezależnie od tego które podejście wydaje nam się najbliższe nie należy wystawiać kota na pokuszenie i zostawiać go sam na sam z latającą wolno papugą. Wśród hodowców zdaje się panować także pogląd, że w obecności kota papuga może umrzeć na serce. Wystarczy tylko, że kot skutecznie i dość mocno przestraszy papugę a nieszczęście gotowe. Jeśli już musimy mieć w domu jednocześnie papugę i kota najlepiej nie decydować się na malutkie papużki faliste, które z pewnością będą stanowiły dla kota zachętę do polowania. Zdecydowanie lepsze będą duże papugi, przed którymi kot będzie czuł respekt. Jeśli papuga będzie dużą, do tego głośna kot raczej nie zdecyduje się na to aby spróbować na nią zapolować. Jednak nawet wtedy trzeba pamiętać, że środków ostrożności nigdy za wiele.

Papuga a pies

            Niektórzy miłośnicy zwierząt decydują się na obecność w domu zarówno psa, jak i papugi. Wydaje się, że jest to kombinacja zdecydowanie lepsza niż kot i papuga. Jednak czy na pewno? Z pewnością możemy oczekiwać, że u psa papuga nie będzie wzbudzała tak wielkiego zainteresowania jak u kota. Bywają jednak takie psy, które mają wyjątkowo mocno rozwinięty instynkt łowczy i również chętnie będą na papugę polowały. W przypadku psów spokojnych i opanowanych możemy natomiast spotkać się z sytuacją zupełnie odwrotną. Latająca wolno papuga może zaczepiać psa. Może to objawiać się siadaniem na grzbiecie czy podskubywaniem ogona lub uszu. O ile nasz pies jest cierpliwy raczej nic się nie stanie. Sytuacja może jednak wyglądać zupełnie inaczej jeśli w pewnym momencie nasz pies się jednak zdenerwuje. Papuga może wtedy dokończyć swojego żywota zagryziona przez psa, który po prostu nie wytrzymał.

papuga
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Papugi a inne zwierzętami

            Czasami ludzie mogą wpaść na niecodzienne pomysły hodowania różnych zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że obecność w pobliżu niektórych gatunków może być dla nich bardzo stresująca. W żądnym wypadku nie należy hodować w pobliżu klatki z papugą węży. Ustawianie terrarium z wężem w pobliżu papugi dostarczy jej ogromnej ilości stresu, która z czasem może doprowadzić do śmierci papugi. Bez obaw możemy natomiast przy klatce z papugą ustawić akwarium z chomika, świnkami morskimi lub szynszylami. Niekoniecznie jednak należy jednocześnie wypuszczać z klatki papugę oraz gryzonie. Papuga może bowiem zaczepiając chomika czy świnkę morską po prostu bardzo dotkliwe ją podziobać. Taka „zabawa” może także skończyć się śmiercią dla mniejszego zwierzątka. Raczej należy natomiast unikać obecności w domu papugi i szczura. Szczury są zwierzętami bardzo inteligentnymi, które nie wiedzieć nawet kiedy mogą zaatakować naszą papugę.