Bezpieczeństwo podczas korzystania z programów

Dobre programy nie muszą kosztować setek, a nawet tysięcy złotych! Jest szerokie grono programów, które możemy za darmo (legalnie oczywiście) pobrać z Internetu i korzystać z niego. Darmowe programy wcale nie są gorsze od tych płatnych, ba! Czasem bywają nawet lepsze (oczywiście w pewnych zastosowaniach, albowiem wszystko ma swój cel i edytor tekstu nie będzie przeglądarką internetową).

Najlepszym tego przykładem jest chyba system operacyjny Linux (i jego poszczególne dystrybucje) bądź te z rodziny BSD. Pomimo tego, że są w pełni darmowe (Linux tworzony jest zgodnie z ideą open source, czyli każdy programista może poprawić pewne rzeczy i wysłać pacha do developerów), są najczęściej wykorzystywanymi systemami operacyjnymi na serwerach. Wszystkie najważniejsze dla świata dane (NASA, Pentagon etc.) znajdują się na systemach operacyjnych opartych o jądro Linuksa, bądź BSD. Istnieje również szerokie grono osób, które wywyższają darmowe oprogramowanie ponad płatne sądząc, iż dane powinny być wolne i darmowe, aby każdy miał bezproblemowy dostęp do wszelkich źródeł wiedzy (idea hakerów).

Tak więc jak znajdziesz płatny program, to poszukaj czy nie ma darmowego odpowiednika (najlepiej na licencji GPL), dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, a nic nie stracisz!